Są przecieki... Podsłuch na sieci wodociągowej... Zgłoś to!
Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem dla obniżania strat wody w sieci wodociągowej oraz ograniczenia jej awaryjności. Poszukiwania miejsca awarii na rurociągu powinny rozpocząć się jak najszybciej od momentu jej powstania. Ważną rolę pełnią tu sami użytkownicy sieci, szybkie wykrycie awarii w dużym stopniu zależy właśnie od ich czujności.
Miejska sieć jest zbyt rozległa, skomplikowana i dobrze ukryta, by wszystkie jej uszkodzenia mogły wykryć najdoskonalsze nawet systemy monitoringu. Łatwo zauważyć nagłą awarię z dużym wypływem wody. Trudniej taką o charakterze stopniowym – z niewielkim wypływem wody w początkowej fazie, zlokalizowaną gdzieś pod ziemią. Dlatego warto zwracać uwagę na ich charakterystyczne objawy:
- szumy w obrębie zestawu wodomierzowego, zainstalowanego najczęściej w budynku
- sączenie lub kapanie wody w bliskiej odległości od wodomierza lub na rurociągu
- charakterystyczne, nieuzasadnione zawilgocenie ściany, podłogi i innych miejsc.
W przypadku zaobserwowania powyższych sygnałów należy jak najszybciej zgłosić podejrzenie uszkodzenia instalacji na numer alarmowy 994, a nasza ekipa diagnostyczna zmonitoruje i sprawdzi wyciek wody. Do sprawdzania takich zgłoszeń służą specjalne urządzenia, tzw. logery, analizujące szumy – dźwięki, które wydaje płynąca woda w rurociągach stalowych lub żeliwnych. Każdy wyciek generuje ciche dźwięki, swoisty SZUM, który można usłyszeć przy pomocy specjalistycznej aparatury nasłuchowej.
Pamiętajmy! Dzięki zaangażowaniu i współpracy z mieszkańcami można zapobiec wielu wyciekom i w znaczącym stopniu obniżyć wielkość strat wody.