Zlokalizowane we wschodniej części miasta ujęcie wód podziemnych Bariera pozwala na wydobycie wody odpowiadającej wymaganiom obowiązujących norm sanitarnych bez konieczności jej uzdatniania. Przeprowadzona analiza „chełmskiej kranówki” przez akredytowane laboratoria pokazuje, że gwarantuje ona wysoką jakość i zawiera zbliżoną ilość substancji mineralnych jak popularne wody butelkowane. Z uwagi na konieczność prawidłowego zagospodarowania i optymalnego wykorzystania wody pobieranej w celu odwodnienia kopalni kredy w chełmskim magistracie pojawił się pomysł na uruchomienie rozlewni wody butelkowanej.
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Chełmie, jako podmiot odpowiedzialny za zbiorowe zaopatrzenie mieszkańców w wodę, w porozumieniu z Prezydentem Miasta Chełm podjęło decyzję o zagospodarowaniu nadwyżki pozyskiwanej wody i uruchomieniu linii produkcyjnej naturalnej wody butelkowanej. Działania takie podyktowane są głównie odpowiedzialnością społeczną oraz koniecznością podjęcia patriotycznych działań ekologicznych w wymiarze lokalnym.
Woda pochodząca z ujęcia Bariera spełnia wymagania Głównego Inspektoratu Sanitarnego jako woda średniozmineralizowana, niskosodowa, o dużej twardości i lekko alkalicznym pH, co sprawia, że jej właściwości są zbliżone do dostępnych na rynku wód butelkowanych. Ponadto zawiera ona kationy wapnia, magnezu, potasu i sodu oraz aniony fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. Wysoka zawartość składników mineralnych w wodzie jest niezwykle pożądana ze względu na fakt, iż są one z tej wody bardzo łatwo przyswajalne. Za pomocą wody można dostarczyć do organizmu nawet do 15% dziennego zapotrzebowania na sód czy magnez. Co ważne wody przeznaczonej do picia nie należy gotować, ponieważ z każdej wody, która zawiera minerały pod wpływem wysokiej temperatury wytrącają się minerały w postaci kamienia. Taka woda jest dużo mniej wartościowa, gdyż nie ma w niej minerałów w formie rozpuszczalnej – przyswajalnej przez organizm. Powszechnie znany jest mieszkańcom naszego miasta problem wytrącania się kamienia w czajnikach, pralkach i zmywarkach, co jest bardzo uciążliwe. Należy jednak pamiętać, że zawiera ona cenny dla organizmu wapń, dzięki czemu jest zdrowsza.
W ramach planowanej przez MPGK inwestycji uruchomienia linii rozlewniczej planowane jest wykonanie nowego odwiertu w bliskim sąsiedztwie istniejącej infrastruktury ujęcia Bariera. Kompletna linia rozlewnicza zagwarantuje kompleksowy system produkcji, poczynając od rozdmuchiwania, poprzez transportery powietrza, maszyny rozlewające, zakręcarki, etykieciarki aż po urządzenia pakujące i paletujące. Wydajność napełniarki projektowanej linii technologicznej to około 3 tys. butelek na godzinę przy zakładanej pojemności 0,5 – 2,5 l. Kluczowym dla doboru parametrów planowanej linii produkcyjnej była możliwość zapewnienia dostawy odpowiedniej ilości surowca do produkcji. W ramach inwestycji planowana jest budowa nowoczesnej hali produkcyjno – magazynowej z zapleczem sanitarnym i biurowym. Spółka rozważa także uruchomienie produkcji specjalnej linii wody w opakowaniach szklanych.
Prowadzone obecnie analizy segmentu dostępnych wód butelkowanych wskazują, że jest to branża o niemal dwucyfrowej dynamice wzrostu, z uwagi na stale rosnącą świadomość konsumentów, co do przewagi picia wody nad napojami smakowymi i sokami.
W obecnym czasie dużego zaangażowania organów państwowych oraz organizacji pro - środowiskowych w konieczność racjonalnej retencji wody istnieje wiele możliwości pozyskania wsparcia na sfinansowanie planowanej inwestycji z funduszy priorytetowych programów przeznaczonych na zapobieganie skutkom zmian klimatycznych i przeciwdziałaniu suszy, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
Ważnym aspektem planowanej inwestycji jest jej wpływ na wsparcie rozwoju naszego miasta. Ponadto podjęte działania są krokiem w kierunku rozbudowywania małej retencji w naszym regionie oraz stworzenie pełnego, sprawnie działającego systemu retencyjnego, odpowiadającego aktualnym wyzwaniom klimatycznym.