Okres jesienny i zbliżające się Święto Zmarłych sprzyja wzmożonym pracom porządkowym, także na terenie miejskich nekropolii. Zgromadzone w trakcie sprzątania odpady podlegają właściwej segregacji, stąd warto przypomnieć podstawowe zasady gromadzenia odpadów na terenie administrowanego przez nas Cmentarza Komunalnego przy ul. Mościckiego. Dla ułatwienia prawidłowej segregacji przy wyjściach z nekropolii ustawione zostały nowe specjalne pojemniki z przeznaczeniem na 3 frakcje odpadowe (zdjęcia poniżej).
Najważniejsze zasady segregacji odpadów na cmentarzu z podziałem na poszczególne frakcje odpadowe:
BIO (odpady biodegradowalne) - gałęzie, trawa, liście, żywe kwiaty bez doniczek i ziemi, naturalne wiązanki bez żadnych ozdób, szarf i drutów;
PAPIER - papier, karton, tektura (głównie pozostałości po zbiorczych opakowaniach);
TWORZYWA SZTUCZNE I METALE - folie opakowaniowe, opróżnione opakowania z tworzyw sztucznych (PET, opakowania wielomateriałowe), plastikowe doniczki opróżnione z ziemi, opróżnione opakowania po środkach czystości, detergentach;
SZKŁO - niezabrudzone i opróżnione opakowania szklane (słoiki, butelki);
ZMIESZANE – znicze i wkłady, wiązanki i wieńce trwale złączone z tworzywami oraz metalem, ceramiczne doniczki, wazony, plastikowe opakowania z zawartością (np. po środkach czystości), zanieczyszczone gąbki, ścierki czy zmywaki druciane po zakończonych porządkach, piasek, ziemia.
Szklany znicz i wazon wykonany jest z innego typu szkła niż butelka czy słoik z różnymi domieszkami, o innej temperaturze topnienia i odmiennym składzie chemicznym niż szkło opakowaniowe, a poza tym są zabrudzone woskiem i okopcone.
Plastikowe wkłady są zrobione z tworzywa, który nie podlega odzyskowi i dodatkowo są zanieczyszczone parafiną i dymem.
Wiązanki i wieńce zarówno żywe jak i sztuczne wykonane są zwykle z wielu różnych, integralnie, trwale połączonych materiałów (drut, tekstylia, wstążki), co uniemożliwia odzysk surowców.
Kwiaty doniczkowe często oprócz samej ziemi zawierają również kamienie, styropian czy pianki, a takie elementy, gdy trafią do kompostowni, mogą zanieczyścić kompost i być utrudnieniem dla obsługujących urządzeń.
Zamiast kupować – użyj ponownie!
Kupując znicze wybierajmy świadomie takie, które nadają się do ponownego użycia, zwykle wymagają one tylko dokupienia wkładu, co naturalnie ogranicza zużycie materiałów niezbędnych do wyprodukowania kolejnej szklanej latarenki.
Najtrwalszą formą ozdoby nagrobków jest PAMIĘĆ! Zadbajmy wspólnie o to, by Święto Zmarłych było wyjątkowym dniem także dla środowiska!