System kanalizacji przystosowany jest do przyjmowania jedynie ścieków z naszych domów, nieczystości sanitarnych i papieru toaletowego. Do poważnej awarii i zalania ściekami może dojść nawet jeśli wyrzucamy do sedesu pozornie nieszkodliwe i drobne odpadki:
- Artykuły higieniczne – podpaski, tampony, pieluchy, chusteczki nawilżane – wyrzucone do sedesu w krótkim czasie są w stanie stworzyć zator w rurach uniemożliwiający swobodny przepływ ścieków.
- Niedopałki papierosów, lekarstwa, środki chemiczne – substancje w nich zawarte działają bardzo toksycznie na mikroorganizmy oczyszczające ścieki w biologicznej części oczyszczalni.
- Igły, strzykawki – stanowią wielkie niebezpieczeństwo dla pracowników sieci kanalizacyjnej. Ukłucie może stanowić realne ryzyko zakażenia różnego rodzaju chorobami, np. żółtaczką lub HIV.
- Opakowania foliowe – wyrzucone do sedesu to pewny sposób na szybkie zatkanie kanalizacji.
- Gumy do żucia, resztki jedzenia – wyrzucane do kanalizacji zmniejszają przepustowość rur, tworzą uciążliwe zapachy w wyniku rozkładu, oraz sprzyjają zwiększeniu populacji gryzoni, które żywią się resztkami jedzenia.
- Oleje i tłuszcze – zimna woda sprawia, że tężeją one w rurach, łącząc się z innymi śmieciami, co tworzy nieprzepuszczalną bryłę.
- Materiały budowlane – gruz, tynk – opadając na dno kanalizacji zmniejszają średnicę rur, tworząc trudne do usunięcia zatory.
Odpady trafiające do sedesu stwarzają awarie, prowadzące do zalania mieszkania, posesji czy ulicy, a także znacznie przyspieszają konieczność remontów sieci kanalizacyjnych.